کانال ها و گروه های تلگرام نصیر
لطفا مقطع خود را انتخاب کنید

انتخاب رشته در مقطع دکتری

انتخاب رشته در مقطع ارشد

بسیج دانشجویی ۲۹ ساله شد

  • تاریخ انتشار 1396/09/04
  • تعداد بازدید 1321

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی؛ بسیج دانشجویی 29 ساله شد، درست در چنین روزهایی بود که امام(ره) در آذرماه سال 67 فرمان تشکیل بسیج دانشجویی را دادند، تشکیلاتی که با فرمان امام خمینی(ره) برای حفظ و پیشبرد اهداف انقلاب تشکیل شد و در دانشگاه‌های کشور منشاء اثرات و برکات بسیار زیادی بوده است.

از نظر امام(ره) بسیج دانشجویی منشوریست که متضمن ابعاد متفاوتی است. بسیج دانشجویی تنها تشکل جامعی است که با انقلاب اسلامی به تمام معنا سنخیت ذاتی داشته و از ثمرات طیبه و از فرزندان شایسته آن محسوب می‌شود. زیرا اولاً بسیج دانشجویی ریشه در بسیج عظیم و میلیونی ملت فهیم ایران داشته و متعلق به تمام آحاد ملت است. ثانیاً بعنوان یک تشکل صرفاً سیاسی متولد و بنیاد نشده و جامعیت آن نیز مرهون همین امر است. بسیج دانشجویی تشکلی فرهنگی، سیاسی، عقیدتی و دفاعی است.

حضرت امام خمینی (ره)  با اشاره صریح خویش به دفاع از اسلام و انقلاب در پیام تأسیس از این حقیقت پرده بر می‌دارند که مسیر گذر انقلاب اسلامیمان در سالهای بعد از دفاع مقدس به شکل طبیعی یا خدای ناخواسته تحمیلی در دانشگاه‌ها با خطرات جدی روبرو می‌گردد به همین دلیل ضرورت تشکیل بسیج دانشجویی را با تمام وجود حس می‌کرده‌اند. تنها با مبارزه فکری و فرهنگی و فلسفی است که دشمنان انقلاب می‌توانند طرفی ببندند و خط سیر نگرانی امام عزیز در فرمایشاتشان این امر را به روشنی نشان می‌دهد. لذا این ترس امام و این نگرانی عمیق و اساسی یکی از فلسفه‌های وجودی تشکیل بسیج دانشجویی است و از سوی دیگر بیانگر معنای ضروری ترین تشکل است.

مقام معظم رهبری نیز دیدگاه‌های بسیار ارزشمندی در خصوص بسیج دانشجویی دارند و رسالت‌های خطیری را بر عهده بسیج دانشجویی قرار داده‌اند که لازم است که بسیج دانشجویی و دانشجویان بسیجی همواره مطالبات و فرامین امامین انقلاب اسلامی از آن‌ها را سرلوحه اندیشه ورزی و مأموریت‌های اساسی خود قرار داده و انحراف از آنها را خطری عظیم برای به ورطه سقوط کشاندن این مجموعه الهی و دانشجویی بدانند.

عدم اهتمام کافی به تدبر در اندیشه های نائب الامام مدظله العالی به مرور بسیج پویا، خلاق و با انگیزه را از درون تهی ساخته و به سستی و ناتوانی آن در انجام رسالت های اساسی خود منتهی خواهد ساخت.

به گزارش فارس، امروز به بهانه تشکیل بسیج دانشجویی در دوم آذزماه سال 67 به بازخوانی پیام امام خمینی(ره) در خصوص تشکیل بسیج دانشجویی پرداختیم که در ادامه آمده است:
 

« بسم الله الرحمن الرحیم

تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران، یقیناً از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد.

در حوادث گوناگون پس از پیروزی انقلاب خصوصاً جنگ، بودند نهادها و گروه‌های فراوانی که با ایثار و خلوص و فداکاری و شهادت‌طلبی، کشور و انقلاب را بیمه کردند ولی حقیقتاً اگر بخواهیم مصداق کاملی از ایثار و خلوص و فداکاری و عشق به ذات مقدس حق و اسلام را ارائه دهیم، چه کسی سزاوارتر از بسیج و بسیجیان خواهند بود.

بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوات یقین حدیث عشق می‌دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سر داده‌اند.

بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت‌یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند. بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده‌اند.

من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می‌خورم و از خدا می‌خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی‌ام.

من مجدداً به همه ملت بزرگوار ایران و مسئولین عرض می‌کنم چه در جنگ و چه در صلح، بزرگ‌ترین ساده‌اندیشی این است که تصور کنیم جهان‌خواران خصوصاً آمریکا و شوروی از ما و اسلام عزیز دست برداشته‌اند. لحظه‌ای نباید از کید دشمنان غافل بمانیم. در نهاد و سرشت آمریکا و شوروی کینه و دشمنی با اسلام ناب محمدی -صلی الله علیه و آله و سلم- موج می‌زند.

باید برای شکستن امواج طوفان‌ها و فتنه‌ها و جلوگیری از سیل آفت‌ها به سلاح پولادین صبر و ایمان مسلح شویم. ملتی که در خط اسلام ناب محمدی -صلی الله علیه و آله و سلم- و مخالف با استکبار و پول‌پرستی و تحجرگرایی و مقدس‌نمایی است، باید همه افرادش بسیجی باشند و فنون نظامی و دفاعی لازم را بدانند چرا که در هنگامه خطر، ملتی سربلند و جاوید است که اکثریت آن آمادگی لازم رزمی را داشته باشد.

خلاصه کلام، اگر بر کشوری ندای دلنشین تفکر بسیجی طنین اندازد، چشم طمع دشمنان و جهان‌خواران از آن دور خواهد گردید و الا هر لحظه باید منتظر حادثه باشیم.

بسیج باید مثل گذشته و با قدرت و اطمینان خاطر به کار خود ادامه دهد. امروز یکی از ضروری‌ترین تشکل‌ها، بسیج دانشجو و طلبه است. طلاب علوم دینی و دانشجویان دانشگاه‌ها باید با تمام توان خود در مراکزشان از انقلاب و اسلام دفاع کنند، فرزندان بسیجی‌ام در این مراکز، پاسدار اصول تغییر ناپذیر «نه شرقی و نه غربی» باشند.

امروز دانشگاه و حوزه از هر محلی بیشتر به اتحاد و یگانگی احتیاج دارند. فرزندان انقلاب به هیچ وجه نگذارند ایادی آمریکا و شوروی در آن دو محل حساس نفوذ کنند. تنها با بسیج است که این مهم انجام می‌پذیرد.

و مسائل اعتقادی بسیجیان به عهده این دو پایگاه علمی است. حوزه علمیه و دانشگاه باید چارچوب های اصیل اسلام ناب محمدی را در اختیار تمامی اعضای بسیج قرار دهند.

باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامی باشند و این شدنی است. چرا که بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست. باید هسته‌های مقاومت را در تمامی جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد. شما در جنگ تحمیلی نشان دادید که با مدیریت صحیح و خوب می‌توان اسلام را فاتح جهان نمود.

شما باید بدانید که کارتان به پایان نرسیده است. انقلاب اسلامی در جهان نیازمند فداکاری‌های شماست. مسؤولین تنها با پشتوانه شماست که می‌توانند به تمامی تشنگان حقیقت و صداقت اثبات کنند که بدون آمریکا و شوروی می‌شود به زندگی مسالمت‌آمیز توأم با صلح و آزادی رسید. حضور شما در صحنه‌ها موجب می‌شود که ریشه ضد انقلاب در تمامی ابعاد از بیخ و بن قطع گردد.

من دست یکایک شما پیشگامان رهایی را می‌بوسم و می‌دانم که اگر مسؤولین نظام اسلامی از شما غافل شوند به آتش دوزخ الهی خواهند سوخت.

بار دیگر تأکید می‌کنم که غفلت از ایجاد ارتش بیست میلیونی، سقوط در دام دو ابرقدرت جهانی را به دنبال خواهد داشت. من از تمامی بسیجیان خصوصا از فرماندهان عزیز آن تشکر می‌کنم و از دعای خیر برای این فرزندان با وفای اسلام غفلت نخواهم نمود.

خداوند شهدای عزیز و گمنام بسیج را به نعمت همجواری اهل بیت -علیهم السلام- متنعم و جانبازان عزیز را شفا و اسرا و مفقودین عزیز را سالم به اوطانشان بازگرداند و هر روز بر عظمت و شوکت این نهاد مقدس و مردمی که پیروان اسلام عزیز و حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا لمقدمه الفدا هستند، بیفزاید.

والسلام علیکم و رحمه‌الله»

دیدگاه ها

دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد.

افزودن دیدگاه