کانال ها و گروه های تلگرام نصیر
لطفا مقطع خود را انتخاب کنید

انتخاب رشته در مقطع دکتری

انتخاب رشته در مقطع ارشد

دوره مهارتی پرینترهای سه بعدی

 • تاریخ انتشار 1398/04/02
 • تعداد بازدید 1757


اهمیت مهندسی ساخت افزایشی و کسب درآمد از پرینترهای 3 بعدی

اگر میخواهید از پرینتر سه بعدی، پولهای کلانی درآورید و کارآفرین شوید، حتما این مطلب را بخوانید!

 

در حالی که فناوری پرینتر سه بعدی روند رو به رشد خود در ایران را طی میکند، موقعیت‌های شغلی و تجاری بیشتری را نیز فراهم کرده است؛ شغلهایی بی نظیر و مد روز با سودهای میلیونی.

از منظر یک مصرف کننده، پرینتر سه بعدی در برابر مفهوم سنتی طراحی و تولید محصول قرار گرفته و طبقه بندی جدیدی را فراهم کرده است؛ به طوری که در نمونه سازی سریع پیشرو گشته است. حتی افراد مبتدی که پرینتر سه بعدی می خرند، قدرت پیدا کرده اند که ایده های جالبی را تجاری کنند. امروزه افراد زیادی خواهان سفارشی سازی طراحی و نمونه سازی ارزانتر و سریعتر نسبت به روشهای سنتی هستند؛ همه این موارد و حتی بیشتر توسط چاپگر سه بعدی امکانپذیر است.
چاپگر سه بعدی فرصتهای شغلی فراوانی ایجاد میکند: از خدمات چاپ سه بعدی معمول، آموزش پرینت سه بعدی، همکاری با جواهرسازان وطلافروشان برای طراحی قالب که بسیار سودآور است تا مباحث قطعه سازی پیشرفته صنعتی.
 

 
۱– خدمات چاپ مدل سه بعدی:
 وقتی یک پرینتر سه بعدی بخرید و سفارش ماکت سازی و قطعه سازی را دریافت کنید، می توانید بر اساس هر ساعت چاپ پول بگیرید. افراد زیادی خواهان چاپ مدلهای سه بعدی طراحی کرده خود هستند، زیرا قالبسازی سنتی فرآیندی گرانقیمت و طولانی است که دیگر رو به افول است. مشتریان شما دانشجویان معماری،‌ عمران، شهرداری ها و مراکز هنری برای ساخت تندیس یا قطعه سازان شرکتهای کوچک و بزرگ هستند که نیاز دارند یک نمونه اولیه قبل از تولید انبوه از محصول طراحی شده داشته باشند.

پرینتر سه بعدی با متریال فیلامنت (FDM) که انواعی از ترموپلاستیک است برای این کار مناسب است. مهارت خیلی بالایی هم نمی خواهد: وقتی از شرکت پرینتر سه بعدی میخرید، آموزش چند ساعته کار با آن توسط مسئولان شرکت به شما داده میشود. به تدریج با  کار کردن بیشتر با دستگاه، تجربه شما هم بیشتر میشود و فقط کافی است مشتریان فرمت سه بعدی مدل را به شما بدهند،‌ نرم افزار چاپگر سه بعدی محاسبات و تنظیمات پیچیده را انجام میدهد و شما فقط تنظیمات معمول را انجام میدهید، به مشتری زمان چاپ را اعلام کرده و بر اساس هر ساعت مبلغی دریافت میشود. موادی که برای چاپ در پرینتر استفاده میشود، فیلامنت نام دارد و قیمت گرانی ندارد.

۲– پرینت سه بعدی محصولات خلاقانه:
قبل از ظهور چاپگرهای سه بعدی، ساخت حجمهای هنری کاری سخت و گرانقیمت بود ولی حالا با چاپگر سه بعدی کار آسان شده است. مدلهای سه بعدی زیادی در اینترنت به رایگان وجود دارد که برای ساخت اشیای تزیینی یا هنری به راحتی دانلود میشود و شما پس از پرینت سه بعدی میتوانید با قیمت مناسبی به فروش برسانید.

در واقع محصولات فشن خلاقی را با پرینتر سه بعدی میسازید و خریداران زیادی نیز خواهان آن هستند. مثلا چاپ سه بعدی گلدان، دیوار آویز، زینت دهنده وسایل آشپزخانه، عروسک و غیره. به طور مثال اکنون «اسنیپرهای چرخان» در ایران پرفروش شده است، همین را میتوان با چاپگر سه بعدی در مدلهای خلاقانه تری ساخت.

۳– پرینت سه بعدی طلا و جواهرات:
کاری بسیار درآمدزا و آینده دار است. نوع پرینتر سه بعدی این شغل متفاوت از موارد قبلی است. برای چاپ قالبهای طلا و جواهرات از پرینتر سه بعدی نوری (dlp) که متریال مصرفی آن رزین است، استفاده میشود. ابعاد کار کوچک و ظریف بوده و دقت بیشتری در کار نیاز است ولی یادگیری آن بسیار آسان است. در ایران جواهرسازان روز به روز بیشتر به چاپ سه بعدی قالب کارهای طراحی شده تمایل نشان میدهند، پس درآمد شما تضمین شده است.

۴– آموزش چاپ سه بعدی:‌
فناوری پرینت سه بعدی، علم جدیدی است. هنوز در کل جامعه ایران باب نشده است، پس خلاء کارشناس و مربی چاپگر سه بعدی به شدت احساس میشود. سازمانها و افراد زیادی هستند که نیاز به آموزش دارند و این فرصت خوبی برای درآمدزایی است. این کار نیاز به مهارت بالا در دانش چاپ سه بعدی دارد ولی سخت نیست و مثل بقیه مهارت آموزیهاست، فقط انگیزه میخواهد!

۵– تعمیرکار (تکنیسین) پرینتر سه بعدی:
مثل مورد بالا نیاز به متخصص ماهر تعمیر،‌ عیب یابی و نگهداری چاپگر سه بعدی به شدت در ایران احساس میشود. مثل هر دستگاه دیگری پرینتر سه بعدی گاهی از کار می افتد یا نیاز به سرویس دوباره دارد. پس یک فرصت شغلی خوب در انتظار شماست. یادگیری آن نیاز به مهارت و انگیزه بالا دارد که ارزشمند است چون درآمد تضمین شده و سودآوری نصیبتان میکند. همه مشتریان هم با احترام و فردی مشکل گشا به شما نگاه میکنند. در این شغل با گذر زمان تجربه هم کسب می کنید و به اصطلاح برای خود استادکار شده و بین مشتریان اعتبار کسب خواهید کرد.

۶- بازاریابی چاپ سه بعدی و پرینتر سه بعدی:
کسانی که فارغ التحصیل رشته های مهندسی فروش هستند و می خواهند شغلی آبرومند و آینده دار داشته باشند، حوزه چاپگر سه بعدی منتظر آنهاست. کافی است قدرت بیان بالا و کاریزماتیک داشته باشید؛ سازمانها و اشخاص زیادی در حوزه صنعت و هنر، مشتریان پولسازی برای شما خواهند بود.

۷- طراح سه بعدی:
اگر علاقه به مدل سازی سه بعدی دارید، نرم افزارهای زیادی برای کار وجود دارد: ۳DMax، Maya، سالید ورک، Qura، اتوکد و غیره. شرکتهایی که خدمات چاپ سه بعدی عرضه میکنند،‌ شدیدا نیازمند مدلساز حرفه ای هستند و حاضرند حقوق های بالایی نیز بدهند. برای این شغل میتوانید با کارفرما همکاری کنید یا پروژه محور توسط خودتان انجام شود (مثل سرویس راه اندازی چاپ مدل سه بعدی است که در بالا توضیح دادیم). خوبی این حرفه عدم محدودیت به چاپ سه بعدی است و مشتریان شما بسیار گسترده هستند. در واقع حرفه ای ایده آل برای فارغ التحصیلان هنر،  معماری، طراحی صنعتی یا کارآموزان علاقمند است.

اهداف کارگاه ساخت افزایشی و پرینتر 3بعدی

در این کارگاه سعی بر آن است تا به کمک ابزار پرینتر سه بعدی کاربران را کمک کنیم تا ایده خود را به یک مدل سه بعدی قابل لمس تبدیل کنند. جالب آن است که طبق تحقیقات انجام شده حدود 80 درصد از قطعه هایی که توسط پرینترهای سه بعدی ساخته می شوند حاصل ایده و خلاقیت فرد هستند. در حال حاضر پرینترهای سه بعدی بهترین وسیله برای ساخت نمونه اولیه یا به اصطلاح Prototyping هستند. این موضوع قطعاً می تواند مکمل دوره های ایده پردازی و خلاقیت باشد زیرا فرد می تواند به سرعت ایده خود را در عالم واقعیت لمس کند.

سرفصل کارگاه پرینترهای 3بعدی

 • معرفی جامع ساخت افزایشی و انواع روش­های آن
 • ابزارهای ساخت افزایشی برای تبدیل ایده به واقعیت
 •  تبدیل ایده به مدل سه بعدی به کمک نرم افزارهای CAD
 •  تبدیل مدل سه بعدی به فرمت STL قابل پرینت
 • رفع عیوب هندسی مدل STL شده با کمک نرم افزارهای اصلاح شبکه
 •  وارد کردن مدل اصلاح شده به محیط نرم افزار slicer برای جی کد گیری
 •  تعیین جهت گیری مناسب قطعه روی صفحه bed
 • نجام تنظیمات جهت slice کردن
 •  وارد کردن جی کد تهیه شده به کنترلر پرینتر
 •  کالیبراسیون و تراز کردن صفحه Bed قبل از پرینت قطعه
 • پرینت و ساخت ایده­ی مدل‌سازی شده

شرایط کارگاه پرینتر 3بعدی

اعطای مدرک معتبر

ظرفیت محدود

این دوره در 2 جلسه 6 ساعته و به صورت "حضوری" برگزار می گردد

در این دوره فایل ها، جزوات، فیلم های آموزشی و سایر موارد آموزشی مورد نیاز این دوره به طور رایگان در اختیار دانش پذیران عزیز قرار خواهد گرفت

ثبت نام برای عموم آزاد است

 

تاریخ, روز و ساعت برگزاری:

 • این دوره از 21 تیر ماه شروع خواهد شد.
 • روزهای جمعه هر هفته از ساعت 9 الی 15

مکان برگزاری:

 • دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
 • تهران، ضلع جنوب شرقی پل سیدخندان

مدرس کارگاه

مهندس محمدمهدی صانعی

کارشناس فنی مرکز رشد فناوری دریا

درباره مدرس

تحصیلات
کارشناسی مهندسی دریا از دانشگاه امیرکبیر

کارشناس ارشد هیدرودینامیک از دانشگاه امیرکبیر

فعالیت های اجرایی

کارشناس فنی مرکز فناوری رشد دریا

کارشناس تیم ساخت پرینتر صنعتی ابعاد بزرگ

کارشناس طراحی نمونه های اولیه برای ساخت قالب های صنعتی پروانه قایق

کارشناس فنی ساخت افزایشی و مهندسی

معکوس

تماس با ما

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی از راه های ارتباطی زیر استفاده نمایید

02188464780

09354356803

NasirSkill@

دیدگاه ها

دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد.

افزودن دیدگاه