کانال ها و گروه های تلگرام نصیر
لطفا مقطع خود را انتخاب کنید

انتخاب رشته در مقطع دکتری

انتخاب رشته در مقطع ارشد

مصاحبه با آقای بهزاد واحدی رتبه 11 نقشه برداری

  • تاریخ انتشار 1395/04/20
  • تعداد بازدید 2489

مصاحبه با بهزاد واحدی رتبه 11 نقشه برداری

ضمن عرض سلام و تشکر بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید خودتان را به طور کامل معرفی کنید.
من هم سلام عرض می کنم خدمت شما و تمامی داوطلبان کنکور، اینجانب بهزاد واحدی هستم متولد 1369، ورودی سال 87 رشته مهندسی نقشه برداری و فارغ التحصیل تابستان 91 از دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

جناب مهندس واحدی چرا تصمیم گرفتید در مقطع ارشد ادامه تحصیل بدهید؟
به دلیل اینکه احساس کردم دیگر لیسانس عاملی نیست که بتوان با آن متمایز شد و بوسیله آن در جامعه مطرح شد اغلب افراد تحصیل کرده حداقل لیسانس دارند و  به نظر من لیسانس تقریبا ارزش خود را از دست داده است البته در حال حاضر که به محیط کار نزدیک تر شده ام می بینم که اگر کسی بخواهد کارکند با لیسانس هم می تواند کارهای خوب پیدا کند ولی خوب به هرحال ارشد نیز جایگاه خاص خود را دارد. هدف من  از درس خواندن بیشتر برای کار بود یعنی دوست داشتم درس بخوانم تا بتوانم کار بهتری بدست بیاورم شاید حتی تا مقطع دکترا هم ادامه بدهم ولی باز هم دلیل اصلی برای ادامه تحصیل کار است و به کارکردن خیلی علاقه دارم.

از چه زمانی فکر ادامه تحصیل درذهنت بود؟
ازهمان اوایل تحصیل به لیسانس قانع نبودم و به فکر شرکت درکنکور ارشد بود.

دقیقا از چه زمانی به طور خاص برای کنکور ارشد شروع به درس خواندن کردید؟
تابستان بود البته شاید کمی دیر بود بدلیل اینکه تقریبا خیلی از کلاس های نصیرپر شده بود ولی بازهم شکر خدا به شروع کلاس ها رسیدم.

برای دوره تابستان چطور برنامه ریزی کرده بودید؟
شاید داستان درس خواندن من کمی متفاوت باشد، تابستان خوب شروع کردم و با شرکت در کلاس های نصیر خوب درس می خواندم در پایان شهریور ماه کمی از درس خواندنم کاسته شد بدلیل اینکه در دوره ای فکر کردم می توانم ازسهمیه شاگرد ممتاز استفاده کنم و بدون کنکور وارد دوره ارشد بشوم به همین دلیل تقریبا درس خوندن رو کنار گذاشتم و فقط شاید کمی زبان می خوندم وتقریبا ماه مهر به همین منوال گذشت ولی بعد از اینکه پیگیری کردم و با پرس وجو ازآموزش متوجه شدم که نمی توانم از سهمیه شاگرد ممتاز استفاده کنم و تازه بعد از دوماه از دست دادن زمان دوباره شروع به خواندن کردم و ماه آخر این درس خواندنم به حداکثر رسید به طوری که ماه آخر درس خواندنم خیلی برایم مفید بود.

در ترم مهر واحد درسی هم داشتید؟
ترم مهر هم 12 واحد داشتم که چهار روز درهفته بود.

در تابستان چه کلاسهایی شرکت کردید و چطور بود؟
ریاضی  1و2 و معادلات کلاس مهندس کریمی را شرکت کردم که کلاس واقعا عالی بود هم آن زمان که کلاس میرفتم به دوستانم میگفتم هم درحال حاضر که داوطلبان از من مشورت می گیرند می گویم که کلاس فوق العاده عالی بود وطوری بود که دیگر نیازی به خواندن بیشتر نداشت و همان حضور درکلاس ها برای زدن تست ها کفایت می کرد و این از نظر زمان یک موقعیت طلایی برای یک داوطلب کنکور ارشد است.

نحوه آشنایی شما با نصیر و کلاس آقای مهندس کریمی چطور بود؟
 بیینید صادقانه بگویم یکی از نقاط ضعف نصیرویا حتی تنها نقطه ضعف نصیر نداشتن تبلیغات مناسب است ومن هم مانند دیگر دانشجویان بدلیل اینکه قبلا چیزی از نصیر نشنیده بودم فکر می کردم که یک کلاس سطح پایین است و اساتید خوبی ندارد و درکل هیچ چیزی درمورد کلاس ها نمی دانستم واصلا فکرنمی کردم کلاس های خوبی باشد بعد که ازسال بالایی های دانشگاه مشورت گرفتم گفتند نه اتفاقا هم از نظر اساتید خیلی عالی است وهم شهریه پایین تری نسبت به دیگر موسسات دارد.
بعد از این موضوع بود که با یکی از دوستانم که ایشون هم رتبه 9 روکسب کردند باهم به نصیر آمدیم که البته خیلی ازکلاس ها پرشده بود ولی بالاخره درکلاس مهندسی کریمی ثبت نام کردیم.

کیفیت و سطح کلاسی که شرکت کردید چطوربود؟
خیلی خوب بود من خودم ریاضی 1و 2 را در ترم یک و دو پاس کرده بودم و معادلات هم را ترم سه خوانده بودم یعنی دوسال بود که از این دروس دور بودم و هیچی به خاطر نداشتم وقبل از شروع کلاسها که سئوالات سال قبل کنکور را نگاه می کردم شاید از بیست سئوال تنها توانایی پاسخ به یک سئوال راداشتم به طور خلاصه بگویم حتی داوطلبی با پایینترین سطح هم می توانست با شرکت دراین کلاس خود را به سطح مطلوب آمادگی برساند.

پس از شرکت در کلاس های نصیر نظرتون در مورد این موسسه چگونه بود؟
واقعا دور ازانتظار من بود و در کل عالی بود و تنها نقطه ضعفی که من دیدم تبلیغات ضعیف بود. ازلحاظ اساتید نظم برگزاری کلاس و اطلاع رسانی خیلی خوب بود و امسال تمام داوطلبانی که از من سئوال می کردند نصیررو بهشون پیشنهاد دادم.همان پیشنهادی که سال گذشته از طرف دوستان سال بالاییمان به ما شد.

جناب آقای مهندس گرایش انتخابی شما دردوره ارشد چیست؟درمورد این گرایش کمی توضیح دهید.
Gis
gis  هم که که یکی از اصلی ترین گرایش های نقشه برداری است.gis مخفف  geographical information system به معنی سیستم ها یا علم اطلاعات مکانی است.
که فیلدهای مختلفی داره که به طور مثال gps  و یا همین نقشه های موبایل این ها همه کارهایی هست که توسط gis  انجام می شود.

آیا برنامه خاصی در دوران آمادگی کنکور داشتید؟
شاید باورتون نشه ولی برنامه خاصی نداشتم بدلیل اینکه تجربه دوران پیش دانشگاهی نشون می داد که هرزمان برنامه ریختم نتوسنتم طبق اون برنامه پیش برم به دلیل همین تجربه بود که برنامه ریزی نکردم و هردرسی رو که می دیدم دوست دارم درآن زمان خاص مطالعه می کردم البته ماه آخر برنامه ریزی کردم و تازه آن زمان متوجه شدم که اگر بخواهم درست درس بخوانم بدون برنامه ریزی امکانش نیست به دلیل حجم بالای دروس و تعدادشون نداشتن برنامه امکان نداشت.

برنامه درس خواندتان در ماه پایانی چگونه بود؟
پنج درس اصلی داشتم که عبارت بودند از زبان، فتوگرامتری، ژئودزی، نقشه برداری و ریاضی که هرکدام از این درس ها خود شامل چندین بخش می شوند و طوری برنامه ریزی کردم که  به همه درس ها برسم و این برنامه از اینگونه بود که به دلیل اینکه زبان خونده بودم وقوی بودم و به دلیل ضریب یک ریاضی این دودرس را ابتدا کنار گذاشتم تابه دروس تخصصی برسم و آن هارا برای انتها گذاشتم. دوتا از دروس هم در ترم واحد درسی آن ها راداشتم و کمی درطول ترم خوانده بودم یک سری خلاصه دروس هم خواندم و بخشی از دروس را هم که فرصت نمی کردم بخوانم حذف کردم.

آیا در این ایام خلاصه برداری هم میکردید؟
ابتدا قصد انجام اینکار را داشتم ولی به دلیل شرایط خاصی که برای درس خواندنم که توضیح دادم پیش آمد دیگر وقت این کار را نداشتم ولی خدا روشکر خلاصه های رتبه یک سال های گذشته رو داشتم و آن ها رو می خوندم و یکی از دلایل موفقیتم هم داشتن آن خلاصه ها بود.

تست زنی رو از چه زمانی آغاز کردید؟
شاید باورتون نشه ولی خیلی تست نزدم فقط دو یا سه فصل ریاضی و کنکوردو سال قبل زبان رو تست زدم و علت اینکه تست نزدم هم کمبود وقتی بود که برایتان توضیح دادم و دلیل دیگر نیز اینکه در بعضی از دروس احساس کردم اگر تست بزنم و درصد پایینی باشد احتمالا استرس می گیرم و شاید روحیه ام خراب شود.

برنامه شما برای درس زبان چگونه بود؟
کلا سطح  زبانم از همان دوران دبیرستان که کلاس میرفتم خوب بود و در زمان کنکور هم تعدادی لغات کتاب 504 همچنین کتاب آقای رستمی رو خوندم.

در ایام درس خواندن استرس نیز داشتید؟
درشروع درس خواندن خیر و بیش از حد مطمئن بودم که قبول می شوم و هرگز استرسی هم نداشتم ولی در ماه پایانی وقتی درس می خواندم خیلی استرس داشتم که خدای نکرده قبول نشوم. خواندن مصاحبه های رتبه های برتر سال گذشته در نشریه هم کمی از استرسم کم می کرد.

نشریه ره آورد نصیر رو مطالعه می کردید؟چطور بود؟
بله دو شماره که درتابستان کلاس داشتم رو مطالعه کردم نشریه خیلی خوب بود و یکی از نکات مثبتش، حجم کمش بود که داوطلب فرصت مطالعه آن را  پیدا می کرد و مطالب مفیدی هم در اون نشریه بود.
 
روزانه به طور میانگین چند ساعت مطالعه می کردید؟
در ماه پایانی روزانه ده ساعت درس میخوندم ولی اوایل شاید هفت ساعت به طور میانگین مطالعه می کردم.

محل مطالعه تان چطور بود؟
من خانه درس میخواندم و برخلاف دوران آمادگی کنکور کارشناسی وقتی در اتاقم بودم کامل تمرکز داشتم و براحتی درس میخواندم و توی این ایام هم تمام برنامه هایی که شاید قبلا هرگز از دست نمی دادم رو ازشون چشم پوشی می کردم.

هفته پایانی قبل از کنکور چطور بر شما گذشت؟
خیلی بیشتر ازهفته های دیگر درس خوندم یعنی طوری نبود که بگم چون هفته پایانی است از درس خوندنم کم کنم تا شب قبل از کنکور هم درس می خوندم.

از شب قبل از کنکور برای داوطلبان امسال بگویید
من تا ساعت یک شب داشتم درس می خوندم البته کنکور ما نوبت بعد از ظهر بود و صبح هم درس می خوندم و حتی درمسیر حوزه کنکور در مترو هم درس می خواندم و شاید باورش کمی سخت باشه که سرجلسه کنکور قبل از شروع آزمون هم خلاصه برداری ها رو دوره می کردم که موجب تعجب دیگر داوطلبان شده بودم.

بعد از پایان جلسه کنکور آیا  فکر می کردید چنین رتبه ای کسب کنید؟
نه اصلا به چنین رتبه ای فکر نکردم و حتی بعد از گرفتن پاسخنامه ومحاسبه دروس فکر میکردم رتبه ای درحدود سی کسب کنم که خدارو شکر رتبه ام خیلی بهتر شد.

از حال و هوای زمان اعلام نتایج کنکور برایمان بگویید.
یکی دوروز بود که  منتظر اعلان نتایج بودم، روزی که نتایج اعلام شد تقریبا ساعت 11 بود وقتی مشغول وارد کردن شماره داوطلبی بودم استرس گرفتم و وارد نکردم بعد چهار پنج بار که با خودم کلنجار رفتم بالاخره وارد کردم و وقتی رتبه ام رو دیدم واقعا تعجب کردم وفکر کردم وقتی من چنین رتبه ای کسب کرده ام حتما دیگر دوستانم که خیلی بیشتر از من درس خوانده اند رتبه های بهتری کسب کرده اند ولی بعد از اینکه تماس گرفتم متوجه شدم بعضی از دوستانم رتبه های پایینتری از من کسب کردند و خدا رو شکر کردم که چنین رتبه ای کسب کردم.

 از منابعی که برای کنکور استفاده کردید برایمان بگویید
درس زبان کتاب 504 ریاضی و معادلات جزوه و کتاب آقای مهندس کریمی، نقشه برداری کتاب خانم مهندس صمدی، فتوگرامتری جزوه اساتید دانشگاه، ژئودزی هم جزوه دکتر نجفی، فیزیکال هم جزوه دکترعمادی بقیه درس ها هم جزوه های دانشگاه رو مطالعه می کردم.

آیا خواندن کتاب های مرجع را توصیه می کنید؟
به صراحت نمی توان جواب داد ولی به طور کلی خیر چون زمان برای اینکار نیست و باید در طول دوره تحصیل کتاب های مرجع مطالعه شوند من خودم در طول دوران مطالعه برای کنکور جزوات مناسب برای کنکور را پیشنهاد می کنم.

حل کردن تشریحی تست ها را به داوطلبان امسال توصیه می کنید؟
حل کردن تشریحی تست ها خیلی موثر است و باعث می شود که مفاهیم رو پایه ای یاد بگیریم و بعد راحتتر بتوانیم از نکات تستی استفاده کنیم.

در آن ایام ورزش هم می کردید؟
بله برای فراموش کردن استرس در دانشگاه با دوستانم پینگ پونگ بازی می کردیم و برای کنترل استرسی که داشتم خیلی موثر بود بعد از ورزش دوباره سرحال و شاداب می شدم.

چه توصیه ای برای دوستانتان و داوطلبان امسال کنکور ارشد دارید؟
به داوطلبان عزیز توصیه می کنم از سطح علمی خود شناخت دقیقی داشته باشند و تنها درکلاس هایی که برای آنها مفید است شرکت کنند و نیزجزوه های اساتید خوب رو تهیه کنند و آن ها را مطالعه کنند و دیگراینکه اگر احساس کردند در درسی قوی ترهستند آن درس را کنار نگذارند و سعی کنند از این فرصت بهترین استفاده رو بکنند و درصد اون درسو بالاتر ببرند. در درس زبان برروی زبان تخصصی وقت خوبی بگذارند تا براحتی درصد بالایی بزنند. مهمترین نکته ای که در کنکور ارشد باید داوطلبان به آن توجه کنند اینست که سئوال اشتباه تست نزنند به دلیل کم بودن سئوالات کنکور تنها سئوالاتی راکه بالای 90 درصد مطمئن هستند پاسخ درست داده اند جواب بدهند.
 
آیا به داوطلبان امسال حذف کردن درسی را که ضعیف هستند پیشنهاد می کنید؟
کاری که خیلی از داوطلبان انجام می دهند ولی من اصلا انجام این کار را  پیشنهاد نمی کنم به دلیل اینکه هرچقدر هم ضعیف باشند حداقل ده درصد می توانند جواب بدهند ولی همان ده درصد در کنکور خیلی تعیین کننده است شاید حذف کردن مباحثی از یک درس گاها استفاده شود ولی حذف کردن کل یک درس را اصلا پیشنهاد نمی کنم .
 
جناب مهندس واحدی ضمن تشکر مجدد از اینکه وقتتون را دراختیار ما قرار دادید اگر صحبت پایانی با خوانندگان دارید بفرمایید
در پایان از مجموعه نصیر و  همچنین از مهندس کریمی تشکر می کنم که واقعا در انتقال مفاهیم وخود درس ریاضی فوق العاده بودند همچنین از خانواده ام برای آن ایام تشکر می کنم و همچنین از خانم مهندس موسوی که خلاصه های دروس رو به من دادند بینهایت تشکر می کنم و برای تمامی خوانندگان و داوطلبان امسال کنکور سراسری کارشناسی ارشد آرزوی موفقیت دارم.