کانال ها و گروه های تلگرام نصیر
لطفا مقطع خود را انتخاب کنید

انتخاب رشته در مقطع دکتری

انتخاب رشته در مقطع ارشد

مصاحبه با آقای حمید حسن پور رتبه 19 مهندسی صنایع

  • تاریخ انتشار 1395/04/20
  • تعداد بازدید 3254

ضمن عرض سلام و تشکر بابت وقتی که دراختیار ما و خوانندگان عزیز قرار دادید لطفا خودتان را به طور کامل معرفی نمایید.
به نام خدا خدمت شما و تمامی خوانندگان و داوطلبان کنکورکارشناسی ارشد سلام عرض می کنم اینجانب حمید حسن پور رشته ریاضی صنعتی در دانشگاه صنعتی شریف به لطف خدا توانستم در کنکور کارشناسی ارشد رتبه 19 در رشته مهندسی صنایع کسب کنم.

جناب آقای حسن پور چطور از ریاضی به صنایع تغییر رشته دادید؟
بله شاید برای خوانندگان جالب باشد گذروندم چون رشته ام ریاضی صنعتی بود که این رشته  ترکیبی از ریاضی و مهندسی صنایع است و من  حدود سی واحد از صنایع انتخاب کردم اینگونه بود که در حین  تحصیل در رشته ریاضی به رشته مهندسی صنایع علاقه مند شدم و تصمیم گرفتم ارشد در رشته مهندسی صنایع شرکت کنم

انگیزه شما از ادامه تحصیل درمقطع ارشد چه بوده است؟و به طور کلی چرا ارشد؟
اینکه به طور کلی تا مقطع ارشد و یا حتی دکترا ادامه تحصیل بدهم از همان آغاز دوره کارشناسی از اهدافم بود ولی هنگامی در رشته ریاضی با مهندسی صنایع آشنا شدم و به آن علاقه مند شدم انگیزه و شوقم برای ادامه تحصیل در این رشته چندین برابر شد.
البته ابتدا قرار بود برای ادامه تحصیل به خارج بروم به همین دلیل نیز برای گرفتن معافیت تحصیلی مجبور شدم یکسال بیشتر کارشناسی رو بگذرونم .ولی بدلیل اینکه رفتنم از ایران میسرنشد تصمیم به شرکت در کنکورکارشناسی ارشد گرفتم تا اگر خدا خواست برای مقطع دکترا به خارج سفر کنم.

یک توضیح مختصر درمورد رشته کارشناسی خود بفرمایید
بله رشته ریاضی سه گرایش دارد محض، صنعتی و کاربردی دارد که از میان این سه گرایش  ریاضی صنعتی رو فقط دانشگاه شریف و دانشگاه صنعتی اصفهان دارند.
در گرایش ریاضی صنعتی به دانشجو اجازه داده شده که در رشته های مهندسی مخصوصا مهندسی صنایع واحد اختیار کنند و با  رشته مهندسی صنایع  بیشتر آشنا بشن تا بعدا دربازار کار با این رشته ها و این تخصص آشنایی داشته باشند.
گرایش ریاضی محض به طور خاص در مباحث ریاضی وارد میشود  و ریاضی کاربردی هم همونطور که از اسمش پیداست بیشتردر کار کاربرد دارد به عنوان مثال کاربرد معادلات دیفرانسیل در موتورهای دینامیکی و بیشتر در مسائل کاربردی ریاضی ورود کرده است.

از چه زمانی تصمیم گرفتید که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنید؟
دقیقا از فروردین سال 90 تصمیم گرفتم که کنکور شرکت کنم و مهندسی صنایع رو انتخاب کردم

و چه زمانی شروع به درس خواندن کردید؟
شروع درس خواندنم 15 تیر که پایان نامه کارشناسی رو  ارائه دادم بود و از اون زمان به طور جدی برای ارشد درس می خوندم.

در این ایام یعنی ترم تابستان روزی چند ساعت درس می خواندید؟
البته 15 تیر هم خیلی به خودم فشار نمی آوردم و دو روز در هفته درس نمیخوندم و روزها ی دیگه هم میانگین روزی پنج شش ساعت درس میخوندم ولی از اواخر مرداد ماه بود که جدی تر میخوندم البته بازهم از شش ساعت درس خوندن فراتر نمیرفت ولی کیفیت درس خواندنم افزایش یافته بود وبه قول دیگر با انگیزه بیشتری درس می خواندم.

نحوه آشنایی شما با موسسه نصیر چگونه بود؟
از طریق یکی از دوستانم که بهم نصیر و کلاس آقای نعمتی رو پیشنهاد دادند

کیفیت برگزاری کلاسی که شرکت کردید چطور بود؟
خیلی خوب بود هم آقای نعمتی استاد بسیار خوبی بودند و هم اینکه نظم برگزاری کلاس و کلا کیفیت برگزاری کلاس کاملا خوب بود و واقعا راضی بودم و نتیجه ای که میخواستم هم گرفتم بدلیل اینکه در کنکوراکثر داوطلبان درس  زبان رو کم میزنند ولی  من سی درصد زدم که تقریبا درصد خوبی بود.

آیا در پایان کلاس از انتخاب خود و شرکت در کلاس موسسه نصیر راضی بودید؟
بله همونطور که عرض کردم
کلاس زبان تخصصی صنایع کلاس  واقعا خوبی بود از جهات دیگر موقعیت مکانی نصیر هم برایم بسیار مناسب بود و دیگر اینکه شهریه مناسب نصیر و محیط دانشگاه هم برایم خیلی خوب بود و همه اینها باعث شدند تا درانتهای کلاس از انتخاب خودم کاملا راضی باشم.

از درس خواندنتان در ترم مهر برایمان بگویید.
بله درس خواندنم دراین ایام شکل جدی تری به خود گرفت البته در دانشگاه تعداد 12 واحد درس نیز داشتم که چهار روز در هفته را شامل می شد و همزمان با آنها روزی 6 ساعت مفید درس می خواندم

ماه پایانی یعنی بهمن ماه رو چطور گذراندید؟
از یک بهمن فقط تستهای سال گذشته رو میزدم یعنی به طور میانگین هردوروز یک کنکور میزدم و بعد اون کنکور رو بررسی میکردم و نقاط ضعف و قوت خودم رو میشناختم و درجهت اصلاح نقاط ضعفم اقدام می کردم.

وهفته پایانی تا شب قبل ازکنکور چطور درس می خواندید؟
هفته آخر هم دفترچه هایی که ازهردرس به صورت خلاصه نویسی درست کرده بودم دوره میکردم و میخوندم.

پس خلاصه نویسی رو به دوستانی که امسال کنکور دارند توصیه می کنید؟
بله حتما پیشنهاد می کنم واقعا الان که وقت هست بهترین کار این که یک خلاصه ای از هردرس درست کنند بدلیل اینکه این خلاصه نویسی یک گنجینه ای می شود برای آینده
من طوری خلاصه نویسی می کردم که الان هم دوستانم از آنها استفاده میکنند و از آنها کپی می گیرند البته از جعبه یادگیری لایتنر نیز استفاده میکردم بدلیل اینکه فرمولهای آمارو احتمال خیلی بودند و میخواستم اونهارو حفظ کنم استفاده از جعبه لایتنر نیز باعث شد که سرجلسه هیچ فرمولی رو فراموش نکنم و تمامی فرمولها درخاطرم بود

محل درس خواندن شما کجابود خانه یا سالن مطالعه؟
 من بدلیل اینکه دانشگاه واحد داشتم طوری برنامه ریزی کرده بودم که در دانشگاه و کتابخانه درس بخوانم و تمامی ساعات مطالعه ام در دانشگاه بود به طوری که صبح که دانشگاه میرفتم هشت شب از دانشگاه خارج میشدم البته میزان مطالعه مفید همون شش یا هفت ساعت بود و دلیل اون هم این بود که برای اینکه خیلی خسته نشوم میان ساعات مطالعه ام با بچه های دانشگاه بودم و کمی هم تفریح میکردم البته همان داخل دانشگاه بودم و خارج نمی شدم.

آیا در ایام آمادگی برای کنکوراسترس هم می گرفتید؟
بله  کنکور صنایع خیلی استرس دارد نزدیک ده هزار نفر داوطلب دارد وتعدادی کمی هم ظرفیت دارد و اینکه همه داوطلبان هم از سطح آمادگی بالایی برخوردارند
و وقتی که داوطلبان دیگر رو هم می دیدم که تعداد ساعات مطالعه شان خیلی بیشتر از من بود تقریبا استرس میگرفتم ولی چون شکر خدا رابطه بسیار خوبی با خدا دارم سریع با خدا درد و دل میکردم واز خدا میخواستم که جواب تلاشم رو ببینم و مطمئن بودم که حتما موفق میشم

در مورد گرایشهای رشته صنایع در مقطع ارشد برای خوانندگان بیشتر توضیح دهید.
کنکور صنایع دوکنکور دارد یک کنکور صنایع- صنایع است و دیگری صنایع –سیستم که از نظر کاری هیچ فرقی باهم ندارند و تنها از نظر کنکور دکترا، رشته صنایع درسی دارد به اسم طراحی واحدهای صنعتی که رشته صنایع- صنایع این درس رو اجباری می گذرونند و سیستم اجباری نیست و تنها شاید به همین دلیل رشته صنایع- صنایع در کنکور دکترا کار راحتتری درپیش داشته باشد وگرنه از دیگر جنبه ها خیلی تفاوت نمیکنند .
صنایع سیستم خودش چهار گرایش دارد که شامل گرایش مهندسی سیستمهای اقتصادی اجتماعی ،مدیریت  بهره وری، گرایش دیگر آینده پژوهی ، و آخرین گرایش علوم تصمیم و دانش است که برای شما چهاررتبه می آید که دراین میان بهترین گرایش مهندسی سیستمهای اقتصادی و اجتماعی است

چند درس برای آمادگی در این کنکور لازم است که خوانده شود؟
زبان عمومی و زبان تخصصی مهندسی صنایع، اقتصاد خرد و کلان، تحقیق در عملیات ، آمار و احتمال و ریاضی عمومی یک و دو

آیا در کل دوران آمادگی برای کنکور مقطعی شد که از درس خواندن خسته بشوید؟
بله آبان ماه بود که دوستانم به اردوی علمی به  تبریزمیرفتن یک لحظه با خودم فکر کردم که چرا اینهمه به خودم سختی میدهم و ازتفریحات خودمو محروم کردم ولی با فکر اینکه قراره در آینده در رشته مهندسی صنایع ادامه بدهم به علت علاقه ای که به این رشته داشتم سریع انگیزه و انرژی میگرفتم و دوباره با قدرت و علاقه  به درس خواندن ادامه می دادم.

در این ایام آیا ورزش هم می کردید؟
بله وقتی مداوم درس بخونید باعث خستگی و کسل شدن شما می شود من هم والیبال بازی میکردم و هم شنا می کردم که تاثیرش روی درس خواندنم واقعا شگفت آور بود وطوری بود که  دوباره سرزنده و سرحال ادامه می دادم پیشنهاد میکنم داوطلبان امسال از ورزش غافل نشوند.

از چه منابعی برای کنکور کارشناسی ارشد استفاده کردید؟
زبان عمومی کتاب زبان آقای رستمی از موسسه نصیر ، زبان تخصصی هم کتاب آقای نعمتی
آمارواحتمال کتاب دکتر عیوضیان، تحقیق درعملیات کتاب آقای زاهدی سرشت، ریاضی عمومی هم کتاب آقای آغاسی رو خوندم،اقتصاد خرد و کلان هم کتاب دکتر نظری رو مطالعه کردم.

شب قبل از کنکور کارشناسی ارشد چطور برشما گذشت؟
از شب کنکور اینطور برایتان بگویم تا ساعت ده شب مشغول خوندن درس اقتصاد بودم ولی استرس نداشتم و حتی سرجلسه کنکور هم استرس نداشتم.

از سرجلسه کنکور که بلند شدید فکرمیکردی چنین رتبه ای کسب کنید؟
بله تقریبا مطمئن بودم حتی رتبه بهتری هم  کسب کنم حتی فکر میکردم زیر ده میشم.

احساستون موقع اعلام نتایج چگونه بود؟
اول خیلی ناراحت شدم بدلیل اینکه درس اقتصاد که با محاسبه من حدود 80درصد زده بودم در کارنامه 40 شده بود و تاثیر زیادی روی رتبه ام گذاشته بود ولی بعد با دیدن دیگر دوستانم که رتبه های خیلی پایینتری کسب کرده بودند و خیلی ناراحت بودند کمی خیالم راحت شد و خدا رو شکر کردم.خانواده ام هم خیلی خوشحال شدن

توصیه پایانی برای دوستانتان و داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد
مهمترین توصیه ای که دارم اینکه به علت رقابت فشرده ای که در این کنکور هست هرچیز حاشیه ای که درزندگی دارند در این مدت کنار بگذارند و تمام توجه خود را معطوف به کنکور کنند. و دیگر اینکه در رشته ای شرکت کنند که حتما به آن علاقه دارند حتی اگر نیاز شد تغییر رشته  بدهند ولی در رشته ای که علاقه دارند ادامه بدهند.
برنامه ریزی خوب و منطقی برای این مدت داشته باشند و از ریختن برنامه های آرمانی پرهیز کنند بدلیل اینکه شاید نتونن برنامه رو بخوبی عمل کنند و استرس بگیرند توصیه مهم دیگر اینکه حتما با خدا در ارتباط باشید به دلیل اینکه یاد خدا خیلی در آرامش فرد موثر است و براحتی میتونن به درس خوندن ادامه بدهند.

ضمن آرزوی موفقیت در تمامی مراحل زندگی از اینکه وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید سپاسگذاریم
من هم از شما و تمامی همکارانتون در نصیر سپاسگذارم در پایان بازهم خدای بزرگ رو بخاطر لطفی که درحق من کرد شکرگذارم، ازخانواده ام که  نبود من دراون ایام رو تحمل کردند تشکر میکنم همچنین از استاد عزیز آقای نعمتی هم تشکر ویژه می کنم